Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 1. Úvod
 2. Návody a novinky
 3. Návod na lepenie lepiacich pások
05.02.2020

Návod na lepenie lepiacich pások

Prečítajte si jednoduchý technologický postup, ktorý využijete pri vzájomnom zlepovanie dvoch povrchov z rôznych materiálov. Lepiť je možné kovy, sklo a drevo (vrátane lakovaného), ale tiež najrôznejšie druhy plastov, ako sú PP, PE alebo práškové laky.

Základný postup pozostáva z dvoch krokov: dôkladné prípravy povrchu a následne samotného lepenie. Minimálna teplota lepených materiálov a okolia musí byť aspoň 16°C.

 1. Príprava slepovaného povrch 

Než sa pustíte do samotného lepenie, je veľmi dôležité povrch správne očistiť a odmastiť. Na nepripravenom povrchu vám totiž nebude stopercentne držať sebelepšia lepiaca páska.

 • Očistenie a odmastenie povrchu

Najskôr povrch dôkladne očistite od najrôznejších mechanických nečistôt. Na odmastenie potom použite obrúsok napustený liehom alebo špeciálnym čističom z izopropylalkoholu ako napr. 3M VHB Surface Cleaner. Čistenie a odmastenie vykonávajte vždy jedným ťahom a zakaždým v rovnakom smere.

 • Zdrsnenie povrchu

Zdrsnenie povrchu vám neskôr pomôže odstrániť hlbšie nečistoty, ktoré neodstránil izopropylalkohol. Navyše sa vo finále lepšie prichytí samotná lepiaca páska, pretože pekne zatečie do povrchu. Na zdrsnenie je najvhodnejší brúsne rúno.

 • Znovu povrch očistiť a odmastiť

Zdrsnením sa povrch opäť znečistí a zamastia. Preto v ďalšom kroku znovu použite lieh alebo izopropylalkohol a očistite aj odmastite povrch - opäť len v jednom smere a jedným ťahom.

 • Aplikujte primer

Pre dosiahnutie maximálne pevného spoja je nutné na lepený povrch naniesť špeciálny náter - primer, ktorý zlepší priľnavosť a povrchové napätie. Použitie primeru odporúčame pri lepení povrchov s nízkou alebo strednou povrchovou energiou ako napríklad PE, PP alebo práškové laky.

Aplikuje sa najlepšie filcom - ľahko filc namočte v nátere a jedným ťahom pretrite miesto, ktoré chcete lepiť. Pripraveného povrchu sa už neskôr nedotýkajte.

     2.  Lepenie obojstrannej lepiacej pásky

Pre vysoko pevné, odolné a trvanlivé spojenie medzi dvoma povrchmi odporúčame obojstranné akrylovej pásky VST. Pre menej náročné aplikácie odporúčame použiť penové montážne pásky.

Okrem lepiacich pások a zdrsnených, vyčistených povrchov si pre ľahšiu prácu pripravte prítlačný valček alebo stierku. Jednoduchý postup sa skladá s prilepenie pásky na podklad, zaťaženia a následného prilepenie druhého povrchu s opätovným zaťažením.

    a) Nalepenie pásky na podklad

 • Prilepte pásku na pripravený povrch.
 • Následne vytvorte na pásku dostatočný prítlak, aby došlo k riadnemu spojenie s podkladom. K vytvoreniu prítlaku je najlepšie použiť prítlačný valček alebo stierku.
 • U akrylových gélových pásik dôjde po prítlaku k aktivácii pásky, ktorá ihneď dosahuje manipulačnej pevnosti cca 40%.

    b) Nalepenie druhého povrchu

 • Z druhej strany pásky odstráňte kryciu ochrannú vrstvu. Dajte pozor na znečistenie a odkryté pásky ani pripraveného povrchu sa nedotýkajte.
 • Pritlačte na pásku druhý pripravený povrch.
 • Nalepený povrch opäť pritlačte prítlačným valčekom alebo stierkou.
 • Pásky s akrylovým lepidlom nechajte bez záťaže cca 24-48 hodín, kedy dochádza k "vytvrdnutí spoje". Potom už má páska výslednú pevnosť.
 • Akrylové gélové pásky vďaka svojmu zloženiu zatečie do mikronerovností aj na vizuálne veľmi hladkom povrchu a tým vytvorí neprekonateľné spojenie. Preto pre najlepší a najpevnejší lepenie odporúčame používať obojstranné akrylovej pásky.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk