Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Blog
Ako správne nalepiť lepiacu pásku, aby fakt držala?
23.06.2022
Ako správne nalepiť lepiacu pásku, aby fakt držala?
Týchto niekoľko krokov je zásadný pre vytvorenie maximálne pevného a trvanlivého spoja. Poznáte ich? čítať celé
Zobraziť všetky články

 

 

  1. Úvod
  2. Návody a novinky
  3. Ako správne nalepiť lepiacu pásku, aby fakt držala?
23.06.2022

Ako správne nalepiť lepiacu pásku, aby fakt držala?

Napísali sme pre vás jednoduchý technologický postup, ktorý je dôležitý dodržať pred aplikáciou lepiacej pásky. Dodržanie týchto krokov je zásadné pre výslednú pevnosť a kvalitu spoja. Veľmi dôležité sú aj teploty, pri ktorých budete pásku aplikovať. Pamätajte si, že minimálna teplota lepených materiálov, pásky a okolia musí byť aspoň 16 °C. V opačnom prípade lepidlo pásky stuhne a nemá potrebné vlastnosti na vytvorenie spoja.

Samotný postup pozostáva z dvoch krokov: dôkladnej prípravy povrchu a následne samotného lepenia.

1. Príprava zlepovaného povrchu

Než sa pustíte do samotného lepenia, je veľmi dôležité povrch správne očistiť a odmastiť. Na mastnom alebo zaprášenom povrchu vám totiž nebude držať ani tá najlepšia lepiaca páska.

a. Očistite a odmastite povrch

Začnite tým, že povrch dôkladne očistite od najrôznejších mechanických nečistôt. Na odmastenie menších plôch môžete použiť náš napustený obrúsok isopropyl alkoholom, alebo izopropylový čistič 3M VHB surface cleaner vo výhodnom balení. Čistenie a odmastenie vykonávajte vždy jedným ťahom a zakaždým v rovnakom smere.

b. Zdrsnite povrch

Následné zdrsnenie povrchu vám pomôže odstrániť hlbšie nečistoty, ktoré neodstránil izopropylalkohol. Naviac vytvoríte lepšie podmienky na priľnutie samotnej lepiacej pásky, pretože lepidlo pekne zatečie do povrchu. Na zdrsnenie použite najlepšie brúsne rúno.

c. Znovu povrch očistite a odmastite

Zdrsnením sa povrch opäť znečistí a zamastí. Preto v ďalšom kroku znovu použite lieh alebo izopropylalkohol a očistite a odmastite povrch – opäť len v jednom smere a jedným ťahom, aby ste nečistoty nerozmazávali po povrchu.

d. Aplikujte primer

Pre dosiahnutie čo najlepšej priľnavosti pásky a následnej maximálnej pevnosti lepeného spoja odporúčame naniesť špeciálny bezfarebný aktivátor 3M primer 94, ktorý zvýši povrchové napätie a tým zaistí maximálnu adhéziu (priľnavosť) lepiacej pásky k povrchu. Pri lepení povrchov s nízkou alebo strednou povrchovou energiou, ako napríklad PE a PPplasty, alebo povrchy opatrené práškovým lakom, je použitie 3M primeru 94 nutnosťou.

Primer sa aplikuje najlepšie filcom alebo štetcom, ktorý ľahko namočte v nátere a jedným ťahom pretrite miesto, ktoré chcete lepiť. V prípade lepenia malých plôch ako napríklad pri lepení háčikov, štítkov a pod, môžete použiť 3M primer 94 v malej ampulke. Náter je suchý počas chvíle a vy môžete prejsť k aplikácii pásky. Pripraveného povrchu sa už neskôr nedotýkajte, aby ste ho opäť nazamastili.

2. Aplikácia lepiacej pásky

A konečne je to tu. Dôkladná príprava je za vami a vy tak môžete aplikovať lepiacu pásku. Poďte rýchlo na to, kým sa vám ten pracne pripravený povrch zase zamastí alebo zapráši.

a) Nalepenie pásky na podklad

Následne aplikujte pásku na pripravený povrch a vytvorte dostatočný prítlak, aby došlo k riadnemu spojeniu s podkladom. Na vytvorenie prítlaku môžete použiť prítlačný valček alebo stierku. Pokiaľ nemáte valček ani stierku po ruke, musíte si vystačiť rukami.

b) Nalepenie druhého povrchu

Z druhej strany pásky odstráňte kryciu ochrannú vrstvu, ktorá je väčšinou z papiera alebo fólie. Dajte pozor na znečistenie a odkryté pásky ani pripraveného povrchu sa nedotýkajte.

Pritlačte na pásku druhý pripravený povrch a opäť pritlačte prítlačným valčekom alebo stierkou.

A máte hotovo. Gratulujeme! Práve ste vytvorili skutočne pevné spojenie.

Ale pozor! Akrylové gélové pásky majú síce takmer okamžite po prilepení manipulačnú pevnosť, ktorá dosahuje približne 40% výslednej pevnosti. Ale následne potrebujú ešte cca 24-48 hodín na tzv. vytvrdnutie spoja. V tomto čase páska vďaka svojej štruktúre zatečie do mikronerovností aj na vizuálne veľmi hladkom povrchu a tým vytvorí neprekonateľne pevné spojenie. Snažte sa teda spoj po túto dobu zbytočne nenamáhať.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
KONTAKTNÉ ÚDAJE

sme SLEPTO.SK

a pomáhame vám vytvárať pevné spojenia.

slepto@slepto.cz | +420 702 846 070

Volajte a píšte každý deň od 8:00 - 18:00 hodín.

Sme tu preto, aby sme Vám pomohli s výberom tej najvhodnejšej pásky, lepidla alebo suchého zipsu.

Copyright © 2014 - 2022 SLEPTO, s.r.o. , Všetky práva vyhradené
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk